Тачно пре 1146 година, 16. априла 878 г, први пут је у писаним документима поменуто име Београд, а пре 157 година, 19. априла 1867 г, извршена је симболична предаја кључева града од стране турских власти кнезу Михаилу и Београд од тада поново постаје српски град. У спомен на ова два изузетно важна датума за историју Београда, од 2003. године Град Београд, у априлу сваке године организује културно-уметничку манифестацију „Дани Београда“.
„Дани Београда 2024“ одвијаће се од 16 до 19. априла а обележиће их низ догађаја који ће подсетити на богату историју нашег града и његово велико културно наслеђе.
Један од најзначајних програмских сегмената који се традиционално реализује у оквиру програма манифестације „Дани Београда“ је и Свечана додела Награда града Београда у Скупштини града. У ту сврху ће већ 15. априла бити одржана Седница Привременог већа Града Београда на којој ће чланови Комисија за доделу награда саопштити своје одлуке о награђеним за 2023. годину. Седницом ће преседавати Никола Никодијевић, члан Привременог органа Града Београда. Сама Свечаност доделе награда биће одржана 19. априла од 12 часова у Свечаној сали Скупштине града. Добитници награде града Београда, која од пре две године носи назив Награда града Београда – деспот Стефан Лазаревић, су заслужни појединци који су својим радом у претходној години изузетно унапредили културни, научни, привредни и спортски живот у Београду. Овом приликом биће уручене и Награде Града Београда за стваралаштво младих као и Награда „Светислав Стојановић“. Награде ће уручитивати господин Александар Шапић, председник Привременог органа и Никола Никодијевић, члан Привременог органа. Модератор програма биће Ирена Јовановић, новинарка.
Други битан програм манифестације одиграће се 16. априла, у 10 часова код Спомен обележја на Калемегдану где је кнез Михаило Обреновић преузео кључеве града од стране Али-Риза паше. Том приликом уприличено ће бити полагање цвећа са прикладним музичко-драмским програмом инспирисаним догађајем из 1876. Цвеће ће на Спомен обележју положити Никола Никодијевић, члан Привременог органа. Пре овог чина биће организована Свечана поворка Кнез Михаиловом улицом до Спомен обележја у којој ће се налазити званичници Града Београда, Музички оркестар Министарства унутрашњих послова, питомци Војне академије, Коњичка бригада Полицијске управе Београда, грађани… У склопу догађања припадници Војске Србије извршиће почасну паљбу.
Истог дана, 16. априла, предвиђено је и отварање изложбе фотографија на отвореном. Овај програмски формат је већ постао неизоставан за ДАНЕ БЕОГРАДА а овогодишња изложба биће посвећена Теразијама, једном од најзначајнијих центара Београда. Изложба носи назив Теразије, осврт и сећање – београдско наслеђе: фотографије и разгледнице из колекције Милоша Јуришића. Изложбени панои биће постављени код Теразијске чесме а отварање изложбе планирано је у 14 часова. На 21 паноу, кроз старе разгледнице и фотографије биће приказан историјски развој, данас најзначајнијег урбаног простора Београда – Теразија, од 1890. године до средине 20. века. Организатор изложбе је Завод за заштиту споменика културе града Београда , изложбу ће отворити Наташа Михаиловић Вацић, председница Одбора манифестације „Дани Београда 2024“.
Такође, устаљен програм за Дане Београда су и тзв. Шетње кроз историју и споменике културе Београда чији је циљ упознавање са занимљивостима из историје Београда. Стручњаци Завода за заштиту споменика Београда, који је организатор програма, одабрали су да заинтересованим представе три градске локације: Централну кулу Старог сајмишта (термин: 17. 4. од 17 час, води Александра Шевић), Зиндан капију на Калемегдану (термин 18.4. од 17 час, води др Марија Павловић) и Теразије као један од најзначајнијих центара града (термин 19. 4. од 17 час, воде Бојана Ибрајтер Газибаба и Ивана Весковић). Пријава за шетње вршиће се путем сајта Дана Београда.
Запажен допринос ДАНИМА БЕОГРАДА 2024. даће и установе културе града Београда. У оквиру програма „Отворена врата установа културе Београда“ учествоваће градска позоришта које ће Београђанима делити бесплатне карате за своје представе у другој половини априла. Такође, градске галерије ће отворити своје изложбене просторе, културни центри, библиотеке, научни Институти организоваће бесплатне радионице , трибинске програме, изложбе и др. Пријава за бесплатне карте и друге програме вршиће се путем сајта Дана Београда.
Мото ДАНА БЕОГРАДА 2024. је „Београду, с љубљављу“ а извршни продуцент манифестације је и ове године Омладинско позориште Дадов.
На званичном сајту ДАНА БЕОГРАДА (www.danibeograda.rs) заитересовани могу да добију прецизне и правовремене информација о свим важним догађајима везаним за манифестацију, а сајт ће, такође, бити и место где ће се, на брз и једноставан начин, наши суграђани пријављивати за бесплатне програме ДАНА БЕОГРАДА 2024.
Београд, 9. 4. 2024.
Владимир Мијовић,
директор Дадова,
извршног продуцента манифестације „Дани Београда 2024“
На свечаности у Скупштини града предсавници Града Београда доделиће Награде града Београда – Деспот Стефан Лазаревић , Награде Града Београда за стваралаштво младих и Награду Светислав Стојановић за 2023. годину.
Награде ће добитницима уручити Александар Шапић, председник Привременог органа и Никола Никодијевић, члан Привременог органа Града Београда.
Програм ће водити Ирена Јовановић.
Место: Теразије код Теразијске чесме
Отварање: среда, 16. 4. у 14 часова
Организатор: Завод за заштиту споменика културе Београда
У оквиру Дана Београда 2024. године биће реализована изложба „Теразије, осврт и сећањa – београдско наслеђе“, фотографије и разгледнице из колекције Милоша Јуришића. Изложба ће биће реализована код Теразијске чесме. Отварање изложбе планирано је за 16. април 2024. године у 14 часова.
На 21 паноа (са обе стране 42), кроз старе разгледнице и фотографије биће приказан историјски развој данас најзначајнијег урбаног простора Београда – Теразија од 1890. године до средине 20. века.
Објекти који су настали током последњих деценија 19. и почетком 20. века имају различите стилске и естетске вредности, а заједно са објектима подигнутим до средине 20. века чине складну просторно културно историјску целину. Кроз изложбу ћемо исправити све велике реконструкције Теразија, али и развој и изградњу објеката од којих су многи данас споменици културе: Теразијска чесма, Палата Анкер, Палата Игуманов, Хотел Москва. Као и данас, у периоду интензивне градње, Теразије су биле место окупљања и јавног живота престонице краљевине Србије, а потом и краљевине и социјалистичке Југославије.
Циљ ових шетњи је поред забаве и едукације, али и подизање свести о важности различитих слојева историје и неговања културе сећања код грађана који су важни чинилац у процесу очувања и развоја наслеђа културе.
У сарадњи са Заводом за заштиту споменика културе Града Београда организују се следеће јавне шетње кроз наслеђе нашег Београда:
Први Београдски сајам отворен је 1937. године на левој обали Саве, поред земунског, тада ланчаног моста. Имао је 14.000 m² изложбеног простора, а до 1941. године на Сајму су приређиване редовне пролећне и јесење изложбе и изложбе специјалног карактера. За време Другог светског рата сви изложбени павиљони били су претворени у злогласни концентрациони логор у који су депортовани Јевреји, а затим и други наши грађани, нарочито сељаци са ослобођене територије и присталице НОП-а. Старо сајмиште представља најмасовније мучилиште у Београду током Другог светског рата. Основао га је ГЕСТАПО 8. децембра 1941. године под називом „Judenlager“. Простор је после рата служио за уметничке атеље, а потом деценијама био запуштен. Завод је урадио пројекат, а потом су на основу пројекта изведени радови. Како су текли радови и шта је све урађено на овом споменику културе, моћи ћете да чујете у занимљивој причи о Централној кули.
Време одржавања: среда, 17. 4. од 17 часова
Место окупљања: испред Централне куле Старог сајмишта у 16,45 час.
Води: Александра Шевић
Број посетилаца: 30
Fun Facts: Од места заборава до места сећања!
Историја Београдске тврђаве, најстаријег градског простора Београда, сеже у далеку прошлост, од римског Каструма преко средњовековног града, Хабзбуршког војног утврђења и Отоманске тврђаве Београдска тврђава све до савременог споменика културе. Трагови средњовековне прошлости тврђаве најочуванији су на североисточном фронту тврђаве где се налази и Зиндан капија подигнута у 15. веку. Услед многобројних доградњи и трансформација током векова комплекс Зиндан капије је био у изузетно лошем стању и претила му је опасност од урушавања. Завод је израдио пројекат а потом су изведени радови. Током обиласка упознаћете се са бурном историјом овог простора као и са изведеним радовима током последње реконструкције.
Време одржавања: 18. 4. од 17 час.
Место окупљања: код Зиндан капије на Београдској тврђави од 16,45 час.
Води: др Марина Павловић
Број посетилаца: 30
Fun Facts: Скривене капије и подземни простори Београдске тврђаве!
Теразије су место где се преплићу архитектура, традиција и историја града, пословни и боемски живот Београђана и место ширења Београда ван шанца током 19. века. Како се десио тај нагли урбани помак, откуд назив Теразије и ко су главни актери развоја овог дела Београда сазнаћете током шетње овом улицом.
Теразије данас имају улогу главног транзитног „трга“ у оквиру којег се налазе објекти од високог државног значаја, стамбене зграде, установе културе, хотели, угоститељски објекти, јавни споменици и паркови најистакнутијих српских и југословенских архитеката из различитих периода и стилског обликовања. Иако нема класичан облик трга одувек је у својој историји било место окупљања и важан пословни центар Београда.
С обзиром на то да се везује за српске владаре и владарске династије Карађорђевић и Обреновић, угледне појединце и преломне историјске догађаје, као и да се у оквиру овог простора и данас налазе важне институције, Теразије имају истакнуто место у проучавању друштвене историје и архитектуре нашег друштва у освит модерног доба.
Време одржавања: 19. 4. у 17,00 час.
Место окупљања: Теразијска чесма од 16,45 час.
Води: Бојана Ибрајтер Газибара, Ивана Весковић
Број посетилаца : 30
Fun Facts: Колико пута је Теразијска чесма мењала место и да ли је прва на овом простору?
У сарадњи Завода за заштиту споменика културе града Београда, Удружења Црнотраваца Београд и Грађевинског факултета Универзитета у Београду приређена је изложба ,,Црнотравци градитељи Београда: градитељска делатност печалбара црнотравског краја у Београду у 19. и првој половини 20. века“.
Изложба осветљава феномен црнотравске градитељске делатности и печалбарског духа и омогућава ближе упознавање са појединцима и групама, дунђерима, самоуким мајсторима, неимарима, али и афирмисаним градитељима и инжењерима пореклом из Црне Траве који су одиграли значајну улогу у изградњи визуелног идентитета Београда у кључним фазама његовог урбанистичког и градитељског развоја. Кроз призму најзначајнијих објеката ,,обликованих црнотравском пердашком“, утврђених за културна добра или препознатих и вреднованих у оквиру просторних културно-историјских целина, изложба представља најзначајније градитељске подухвате у престоници у чијој изградњи су учествовали Црнотравци. На тај начин, општеприхваћена теза о Црнотравцима као добрим мајсторима и талентованим градитељима, нашим посетиоцима биће презентована кроз најзначајнија градитељска остварења посебних архитектонско-урбанистичких и културно-историјских вредности која до данас идентетски одређују урбано језгро Београда.
Место одржавања: Зграда Завода за заштиту споменика културе града Београда, Калемегдан, Горњи град бр. 14
Време одржавања: 15. 4. од 17 часова
Води: Огњен Тутић
Број посетилаца: 30
Fun Facts: Ко су Црнотравци, каква је њихова улога у изградњи Београда и који су то споменици културе које су градили?
БЕСПЛАТНА ПОСЕТА УСТАНОВАМА КУЛТУРЕ ГРАДА БЕОГРАДА
Омладинско позориште ДАДОВ суграђанима током ДАНА БЕОГРАДА 2024. дарује карте за представу КАПЕТАН ЏОН ПИПЛФОКС .
Термин одигравања представе:
Среда, 17. април у 20 сати КАПЕТАН ЏОН ПИПЛФОКС – 60х2 карата
Представа се игра у згради Дадова у Десанке Максимовић 6А.
Петак, 19. 4. у 20,00 сати – ГЕНЕРАЛНА ПРОБА САМОУБИСТВА – 1х2 карте
Субота, 20. 4. у 19,30 сати – ЉУБАВ У САВАМАЛИ – 1х2 карте
Субота, 20. 4. у 20,00 сати – ВОЗ – 1х2 карте
Среда, 24. 4 у 19,30 сати – ПАСИВНО ПУШЕЊЕ – 1х2 карата
Среда, 24. 4. у 20,00 сати – КУЋА – 1х2 карте
Четвртак, 25. 4. у 19,30 сати – СПОРТСКО СРЦЕ – 1х2 карте
Петак, 26. 4 у 19,30 сати – БАЈКА О ПОЗОРИШТУ – 1х2 карте
Субота, 27. 4. у 19,30 – БАЈКА О ПОЗОРИШТУ – 1х2 карте
Субота, 27. 4. у 20,00 сати – ТО КАД УВАТИ НЕ ПУШТА – 1х2 карте
Уторак, 30. 4. у 19,30 сати – КЛАУСТРОФОБИЧНА КОМЕДИЈА – 1х2 карте
БИТЕФ ТЕАТАР за Дане Београда 2024. дарује карте за представе МИСТЕРИЈА – ВАСИЉЕВ и КАО ДА КРАЈ НИЈЕ САСВИМ БЛИЗУ.
Термини одигравања представа:
Четвртак, 25. 4. у 20,00 – МИСТЕРИЈА – ДУШАН ВАСИЉЕВ – 3х2 карте
Субота, 27. 4. у 12,00 – КАО ДА КРАЈ НИЈЕ САСВИМ БЛИЗУ – 5х1 карта
Недеља, 28. 4. у 12,00 – КАО ДА КРАЈ НИЈЕ САСВИМ БЛИЗУ – 5х1 карта
Мало позориште Душко Радовић суграђанима током ДАНА БЕОГРАДА 2024. дарује карте за представе КАМЕНИ ЦВЕТ и КАПЕТАН ЏОН ПИПЛФОКС.
Термини одигравања представа:
Недеља, 21.04. u 12 часова– КАМЕНИ ЦВЕТ – 10х2 карте
Субота, 27.04. u 17 часова – КАПЕТАН ЏОН ПИПЛФОКС – 10х2 карте
Уторак, 30. 4. у 20,00 – ЛИМЕНИ ДОБОШ – 15х2 карте
Историјски архив Београда позива Београђане да погледају изложбену поставку:
Аутори изложбе: Слободан Мандић, Снежана Лазић и Драгана Митрашиновић.
О изложби:
Изложба Београд двадесетих година двадесетог века приређује се у намери да се на пријемчив начин омогући боље сећање и упознавање са Београдом од пре једног столећа, времена у којем су постављени темељи велеградском изгледу и атмосфери нашег главног града. Тежећи да прикажемо што обухватнију слику о развоју и животу Београда у једној од кључних деценија у његовом развоју, у првом реду је коришћена богата грађа Историјског архива Београда: писма, уговори, различита документа, архитектонски нацрти, фотографије, цртежи, мапе, прогласи итд. Презентовани материјал одабран је из тридесетак архивских фондова и збирки и нуди увид у разнолике теме: од пулсирања политичких догађаја, одржавања локалних избора и уређења града, преко урбанизације, уметничких и културних манифестација, развоја индустрије, привреде, здравства, саобраћаја, школства, спорта и туризма, па све до увида у социјалне прилике и свакодневни живот становништва. У одабиру архивске грађе примат је дат новооткривеним или мање познатим документима или фотографијама. На појединим местима у сврху употпуњавања слике архивским документима придодат је и материјал из ондашње штампе. Паралелно са тематски конципираним целинама, ради постављања догађаја и феномена у временску раван и међусобну везу, на крају каталога изложбе дата је и детаљна хронологија.
Место одржавања: Главни хол Југословенске кинотеке (Узун Миркова 1)
Отварање изложбе: 16. 4. у 13 час.
Изложба ће бити отворена од 16. до 22. априла сваког дана од 10 до 20 часова
Улаз слободан.
Позориште Пуж поклања карте за следеће представе УСПАВАНА ЛЕПОТИЦА, НЕВАЉАЛА ПРИНЦЕЗА, ЧЕТИРИ ПРАСЕТА И ЧАРОБНИ НОС.
Термини одржавања представа:
Петак, 19. 4. у 18 сати УСПАВАНА ЛЕПОТИЦА– 5х2 карте
Субота, 27. 4. у 12 сати – ЧЕТИРИ ПРАСЕТА 5х2 карте
Скупштина града Београда, на седници одржаној 26. децембра 2002. године, на основу члана 7. и 27. Статута града Београда („Службени лист града Београда“, бр. 18/95, 20/95, 21/99 и 2/2000), донела је
ОДЛУКУ
О УТВРЂИВАЊУ СВЕЧАНОСТИ ГРАДА БЕОГРАДА – ДАНИ БЕОГРАДА ОД 16. ДО 19. АПРИЛА
Члан 1.
Утврђују се свечаност града Београда, а поводом два значајна историјска догађаја: првог писаног помена имена „Београд“ и предаје кључева слободног Београда кнез Михаилу Обреновићу.
Поводом ових значајних датума везаних за историју града Београда, утврђују се Дани Београда од 16. до 19. априла и обележајвају се и прослављају као свечаност Града Београда.
Члан 2.
Град Београд додељује, поводом Дана Београда, награде и друга јавна признања правним и физичким лицима за значајна остварења у области производње, образовања, науке, уметности, спорта и другим областима стваралаштва.
Нааграде и признања града Београда установљавају се посебним одлукама.
Члан 3.
Скупштина града Београда донеће одлуке којим се установљавају награде и друга јавна признања града Београда у року од 60 дана од дана ступања на снагу ове одлуке.
Члан 4.
Ступањем на снагу ове одлуке престаје да важи Одлука о утврђењу празника града Београда („Службени лист града Београда“ 22/95)
Члан 5
Ова одлука ступа на снагу осмог дана од дана објављивања у „Службеном листу града Београда“.
Скупштина града Београда
Број 644-694/2-XIII-01, 26. децембар 2002. Године